Luxembourg Cargo Airlines, največji evropski tovorni prevoznik, stavka!
Potem ko sindikatu in vodstvu ni uspelo doseči dogovora o zvišanju plač, so zaposleni v družbi Luxembourg International Cargo Airlines v četrtek po lokalnem času začeli stavko, ki se bo nadaljevala za nedoločen čas. Po zadnjih novicah je stavka Luxembourg Carga, največjega evropskega tovornega prevoznika, vstopila v drugi dan, položaj tovornega podjetja pa se še naprej poslabšuje, njegova celotna globalna flota pa je še vedno prizemljena.
Stavko sta v četrtek sprožili Luksemburška zveza krščanskih sindikatov (LCGB) in Neodvisna luksemburška zveza sindikatov (OGBL), k sodelovanju pa sta privabili veliko število zaposlenih. Po poročanju se je v četrtek popoldne pred sedežem podjetja zbralo več kot 700 delavcev. Predstavnik LCGB je poudaril, da so delavci odločeni stavkati, dokler ne bodo našli zadovoljive rešitve.
V petek je celotna flota 30 tovornih letal luksemburške družbe Cargo Airlines prenehala delovati. Trenutno je situacija slepa ulica. Ta stavka je prva v 50-letni zgodovini tovornega letalskega prevoznika, ki je družbi povzročila ogromne izgube, pri čemer je vsako letalo izgubilo 25.000 $ na uro.
V najnovejših novicah strankam v začetku petka je Luxembourg Cargo predstavil vpliv na svoje lete, od katerih mnogi še niso bili potrjeni, medtem ko je bilo za druga letala potrjeno, da so pristala. Medtem je petkovo jutranje spletno mesto za sledenje poletom FlightRadar24 pokazalo, da je v zraku delovalo samo eno letalo Cargolux (tovorno letalo 747-400, ki je letelo iz Hong Konga v Anchorage).
Vendar pa je pozneje istega dne spletno mesto za sledenje pokazalo, da so bili v uporabi štirje leti. Trenutno ni letov z letalom Cargolux Italia. Letalska družba ima skupno 30 tovornih letal Boeing 747.
Paul de Araujo iz sindikata LCGB je v petkovem intervjuju izjavil, da so bili piloti, zemeljsko osebje in tehniki dejavno vključeni in izrazil zadovoljstvo nad trajajočo stavko. Medtem so poročali, da so letala družbe Luxembourg Cargo Airlines v petek pristala po vsem svetu, vključno z Luxembourgom, Bakujem, Bahrainom, Dubajem, Hongkongom, Anchorageom, Chicagom, Houstonom in Mexico Cityjem.
Luxembourg Cargo Airlines:
Luxembourg Airlines International je specializirana tovorna letalska družba na dolge razdalje z več kot 50-letno zgodovino, ki upravlja s floto 30 tovornih letal Boeing 747. Luxembourg Cargo Airlines je največji redni tovorni letalski prevoznik v Evropi, ki uporablja strategijo dvojnega vozlišča. Evropsko in ameriško vozlišče se nahaja na luksemburškem mednarodnem letališču Fender, azijsko-pacifiško vozlišče pa na mednarodnem letališču Zhengzhou Xinzheng na Kitajskem. Boeing 747 je eno najmočnejših tovornih letal, ki so trenutno v uporabi, z nosilnostjo na nosu, ki zadostuje za prevelik tovor, in zmožnostjo prevoza posameznih kosov tovora, ki presegajo 40 ton.
Stavka za nedoločen čas?
Zaenkrat niti uprava niti sindikat nista javno izjavila, da so pogajanja neizbežna. Stavka Cargoluxovih zaposlenih v družbi Luxembourg Cargo Airlines je posledica neuspeha pogajanj o novi kolektivni pogodbi.
Sindikat je napovedal, da bo trenutna stavka trajala za nedoločen čas, kar je povzročilo pritisk na vodstvo luksemburškega tovornega podjetja.
Hkrati se zdi, da se zaposleni v družbi Luxembourg Cargo Airlines strinjajo s temi zahtevami. V četrtek je sindikat LCGB delil stališče Združenja pilotov luksemburških letalskih prevoznikov (ALPL) glede te zadeve. Pilot vodilne luksemburške letalske družbe je na novinarski konferenci izrazil"popolna podpora"za"legitimno in legitimno"zahteve zaposlenih v transportnem podjetju. Opozorili so tudi na 'pomembna vprašanja' znotraj Luxembourg Cargo Airlines. Glede na to situacijo se je ALPL odločil sklicati sestanek odbora, da bi ugotovil"potrebne stavkovne akcije".
Vlada se ne bo vmešavala v delovne spore: čeprav se je le minister za promet Franois Bausch odločil komentirati to zadevo, je nedavni socialni konflikt v družbi Luxembourg Cargo Airlines prišel na dnevni red razprave vladnega odbora. V skladu s prejšnjimi stališči je Bausch ponovil stališče vlade, da ne bo neposredno vpletena v tekoče delovne spore. Nasprotno, vloga vlade je spodbujanje dialoga med relevantnimi stranmi. Tudi če je luksemburška vlada delničarka tovornega letalskega prevoznika, se vlada ne bo neposredno vmešavala v takšne zadeve. Osebno pa upam, da bosta obe strani skupaj našli rešitev.