Mednarodne ladijske kontejnerske izvozne cene tovora so skokovito narasle za 72 %
Nadaljnja kriza v Rdečem morju je vplivala na mednarodni ladijski promet. V Južni Koreji pomorski tovorni promet predstavlja do 99 % zunanjetrgovinskega prometa. Najnovejši podatki kažejo, da so se januarja letos stroški pošiljanja kontejnerjev, izvoženih po morju iz Južne Koreje v Evropo, povečali.
Po zadnjih podatkih, ki jih je objavila južnokorejska carinska agencija, so se januarja letos stroški pomorskega prevoza za izvoz kontejnerjev iz Južne Koreje v Evropo povečali za 72 % v primerjavi s prejšnjim mesecem, kar je največje povečanje od začetka statistike leta 2019. Glavni razlog je vpliv krize v Rdečem morju, zaradi katere so ladjarske družbe zavile do Rta dobrega upanja v Južni Afriki, kar je povzročilo daljša potovanja in zvišanje cen tovora.
Podaljšanje voznih redov pošiljanja in zmanjšanje prometa zabojnikov sta negativno vplivala na južnokorejski izvoz. Najnovejši podatki carine Busan kažejo, da se je obseg izvoza mesta Busan zmanjšal za skoraj 10 % v primerjavi z enakim obdobjem prejšnji mesec, pri čemer se je izvoz v Evropo močno zmanjšal za 49 %. Glavni razlog je, da je bilo med krizo v Rdečem morju težko najti ladje za prevoz avtomobilov iz Busana v Evropo, lokalni izvoz avtomobilov pa je bil oviran.
Ne samo Busan, tudi Ulsan, drugo največje izvozno mesto v Južni Koreji, razmere niso optimistične. Nedavna raziskava je pokazala, da je približno 60 % lokalnih izvoznih podjetij neposredno ali posredno utrpelo izgube zaradi krize v Rdečem morju. Zaradi podaljšanja časa prevoza za vsaj tri tedne so se nekatera podjetja srečala tudi s situacijami, ko morajo plačati visoke pogodbene odškodnine za zamudo pri dostavi.